Siew buraków

Dwa dni po uprawie przedsiewnej przystępujemy do siewu buraków. Najlepszym rozwiązaniem jest siew bezpośrednio po wykonanej uprawie, tak, aby zachować w glebie jak najwięcej wilgoci. Tej wiosny na ciężkich glebach Żuławskich niedobór wilgoci nie jest problemem. Wprost przeciwnie, pozwoliliśmy glebie nieco się osuszyć i ogrzać. Dzięki temu wysiejemy nasiona na wilgotną ugniecioną glebę i przykryjemy je przewiewną, ogrzaną warstwą.

Przygotowanie siewnika

Siać będziemy starym wypróbowanym siewnikiem pneumatycznym OMEGA SO79, do którego nasz gospodarz ma pełne zaufanie. Jest po dokładnym przeglądzie i do siewu w tym roku wyposażony został w nowe redlice. To jeden z najważniejszych elementów, który decyduje o głębokości i równomierności rozmieszczenia nasion w rzędzie. Klinowaty kształt tworzonej bruzdy zapobiega przesuwaniu się nasion po jej dnie, co daje wyrównane odstępy miedzy burakami. Równie ważne jest ustawienie głębokości siewu. W tych warunkach polowych decydujemy się na głębokość ok. 3,5 cm. To ważna decyzja. Zbyt płytkie umieszczenie nasion naraża plantację na nierówne wschody gdyż często nasiona zasiane zostają w suchą, wierzchnią warstwę i zawieszone w takiej „pierzynce”  kiełkują w większości dopiero po pierwszych opadach. Najlepsze wschody uzyskuje się, gdy nasiona mają styczność z wilgotną, ugniecioną nieco warstwą gleby. Zbyt głęboki siew to z kolei ryzyko słabych i nierównych wschodów z powodu zaskorupienia, zamulenia gleby czy ugniecenia przez nadmierne opady.  Ustawienie głębokości każdej sekcji wykonujemy w prosty sposób. Opuszczając siewnik na gładkim i twardym podłożu (np. asfaltowa droga) wkładamy pod przednie koło kopiujące deseczkę o grubości takiej jak zakładana głębokość siewu i regulujemy jego wysokość tak, aby redlica znalazła się na poziomie gruntu.

Ustawiamy w skrzyni przekładniowej odstępy siewu (zgodnie z tabelą przekładni). Decydujemy się na odstępy w rzędzie ok. 18,2 cm. Materiał siewny jest doskonałej jakości i przy polowej zdolności wschodów w granicach 75-80% zapewnimy sobie optymalną obsadę ok. 100 tys. roślin na ha. Sprawdzamy jeszcze raz czystość komór w sekcjach siewnika i stan tarczy. Sprawdzamy poprawne, stabilne zamontowanie sekcji i rozstaw rzędów (45 cm). Ustawiamy poprawnie długość znaczników, aby utrzymać równą rozstawę rzędów przy kolejnych przejazdach siewnika. Ważne – należy wykonać próbny przejazd ustawionym siewnikiem na utwardzonym podłożu, aby skontrolować równomierność wysiewu nasion i ich prawidłowe odstępy w rzędzie. Prostym, dodatkowym  sposobem kontroli jest również przekręcenie kołem napędzającym sekcje przy siewniku zawieszonym na ciągniku. Pod każdą redlicą powinno się znaleźć tyle samo wysianych nasion.

Siew

Aby precyzyjnie wykonać siew tym typem siewnika prędkość siewu musi być w granicach 5-7 km/h. Zbyt szybki siew zdecydowanie zmniejsza jego precyzję, w tym zwłaszcza równomierność odstępów wysianych nasion. Źle pracują również elementy zagarniające i wałek ugniatający glebę po zasiewie.

Ważne jest również śledzenie czystości kółek kopiujących. Przy zbyt wilgotnej glebie przylepia się do nich gleba, co spłyca głębokość siewu. W skrajnym przypadku wysiane nasiona mogą się przylepiać do kółek ugniatających, co jest już katastrofą. Przy takich objawach należy natychmiast przerwać siew.

Przed siewem kontrolujemy jeszcze temperaturę gleby w warstwie umieszczenia nasion      ( 7,0 0C), oraz przy okazji pH gleby (ok. 7,2) korzystając z naszego przenośnego laboratorium. Idąc za siewnikiem kontrolujemy jakość jego pracy. Siejemy na stanowisku po poplonie, gdzie na powierzchni gleby występują resztki roślin. Nie stosujemy siewnika z krojami talerzowymi, lecz z klasycznymi redlicami i musimy pilnie obserwować prace redlic i zgarniaczy. Wszystko jest w porządku. Mamy nadzieją, że nasz trud nagrodzą wyrównane wschody i dobra obsada roślin.

praktyczna metoda ustawiania głębokości siewuustawienie odstępów siewu w rzędziesprawdzenie czystości i stanu tarczy wysiewającejwsypanie nasion do sekcji wysiewajacejsprawdzenie odstępów i głębokości siewusiewtemperatura gleby na głębokosci umieszczenia nasionpH na naszym polukontrolny pomiar pH gleby i temperatury

Ten wpis opublikowano w dziale Ogólne, Siew, Wiosenne zabiegi na polu i oznaczono tagami , . Dodaj do ulubionych .

3 odpowiedzi do posta Siew buraków

 1. Grzegorz komentuje:

  To bardzo praktyczny opis ale mam pytanie dotyczące odstępów siewu. Siałem zwykle na 16 cm a w zeszłym roku na 21 i miałem obsadę 85 tysięcy na hektarze. Czy to nie jest za mało. Zwykle mam ponad 100 tysięcy. Jaka jest norma.

  • Wacław komentuje:

   Witam Panie Grzegorzu.
   Miło Pana znowu widzieć na blogu :-)
   Decyzja o zastosowanych odstępach siewu jest bardzo ważna. Optymalna obsada buraków na plantacji to 85 – 95 tys. roślin na 1 ha. Obsada poniżej 65 tys. nawet równomiernie rozłożona grozi już sporym spadkiem plonu, a zwłaszcza jego jakości. Buraki są duże, zawierają mniej cukru a ich kształt i masa powodują duże straty przy ogławianiu i zbiorze. Mogą również nieregularnie wystawać z gleby. Również zbyt duża obsada (powyżej 110 tys. na ha) jest nieodpowiednia. Buraki konkurują ze sobą o światło, wodę i nawozy. Maja małą masę a małe korzenie przy zbiorze mogą być gubione przez kombajn. Są również mniej precyzyjnie ogławiane. Obecnie stosowane nasiona buraków mają bardzo wysokie parametry jakości i kiełkują powyżej 95%. Przez ostatnie lata również polowa zdolność wschodów jest wysoka (najczęściej powyżej 75-80%). Najczęściej stosuje się w Polsce odstępy siewu w granicach 18 cm. Pozwala to wysiać ok. 1,23 js na ha, czyli 123 tysiące nasion. W poprawnych warunkach agrotechnicznych jest to bezpieczna ilość gwarantująca optymalną obsadę (ograniczają ją jeszcze ewentualne choroby i szkodniki występujące na plantacji).

 2. ansu komentuje:

  To ja staram się zasiać nie głębiej jak 2cm
  Testowałem na swoich polach różne odstępy. Poniżej 16cm dużo nieogłowionych marchewek, buraki zbytnio konkurowały. Powyżej 21cm za duże i jakby bardziej wystawały. Jednak te 18cm ..OK. Obsadę mam nieco gorszą ponieważ sieję zwykłym siewnikiem w mulcz ze słomy i poplonu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *