Zagrożenie suszą rolniczą dla upraw buraka cukrowego

Utrzymująca się od dwóch miesięcy susza zagraża już również burakom cukrowym. Według ostatniego raportu IUNG PIB w Puławach który monitoruje suszę i regularnie publikuje klimatyczny bilans wodny. od 21 czerwca do 20 sierpnia 2015 roku IUNG PIB w Puławach susza rolnicza występuje już na obszarze wszystkich województw. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na całym terytorium Polski. Zagrożenie suszą rolniczą dla buraka cukrowego występuje w 9 województwach, w 659 gminach (w 21,5% gmin kraju) na 5,6% gruntów ornych. Największe zagrożenie występuje w województwie lubelskim oraz mazowieckim, w których odnotowano odpowiednio 76,9% i 73,6% gmin z zagrożeniem suszą dla tej uprawy. Dane te nie dotyczą gleb lekkich, na których nie powinno się właściwie uprawiać buraków cukrowych. Wiemy jednak, że takie plantacje również zostały obsiane i ich stan jest obecnie katastrofalny. Według danych KSC Polski Cukier negatywne skutki widać na blisko 18 proc. areału kontraktacyjnego Krajowej Spółki Cukrowej.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w województwie lubelskim, mazowieckim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. W pozostałych regionach kraju również widoczne są skutki suszy, ale jeśli się ona nie pogłębi nie powinna one w istotny sposób wpłynąć na wielkość plonów. Prognozy meteorologów nie są jednak optymistyczne.

Jadąc z Żuław Wiślanych, przez Kujawy, Wielkopolskę  aż do rejonu Cukrowni  Strzelin na Śląsku miałem okazję w ciągu jednego dnia okazję śledzić stan plantacji buraczanych

Sytuacja jest bardzo zróżnicowana, ale stan plantacji zależy głównie od stanowiska glebowego, zwłaszcza rodzaju gleby, agrotechniki, zaawansowania wegetacji. We wszystkich rejonach są plantacje bardzo dobre, które nawet nie straciły turgoru i prawie obok buraki w stanie krytycznym, które utraciły znaczną część rozety i odsłoniły międzyrzędzia. Susza uwidacznia bezlitośnie gleby o gorszej strukturze, małej zasobności w substancje organiczną, nieprzepuszczalne czy zasklepione, z błędami w uprawie czy nawożeniu. Zachowanie dużej retencji wodnej, czyli potencjalnych zdolności magazynowania wody w profilu glebowym zależy od kilku ważnych czynników. W sytuacji deficytu wody warto przypomnieć podstawowe elementy wpływające na retencję wodną i dobry stan roślin na plantacji buraczanej.

  1. Pod uprawę buraków przeznaczamy tylko gleby urodzajne, zasobne w próchnicę, o dobrej strukturze. Na glebach lżejszych w naszym klimacie buraki są zawodne.
  2. Zapewniamy glebie dopływ dużej ilości substancji organicznej pozostawiając słomę na polu, uprawiając międzyplony na przyoranie. Zapewniamy nawożenie obornikiem, przynajmniej w minimalnym zakresie.
  3. Nadmierne ugniecenie gleby przez maszyny rolnicze musi być rekompensowane zabiegiem głęboszowania wykonanym w przedplonie buraków cukrowych. Zagęszczona gleba nie magazynuje wody a gwałtowne opady narażają ją na erozję. Powierzchniowy spływ wody podczas silnych opadów nie pozwala na gromadzenie jej w profilu glebowym.
  4. Systemy uprawy skróconej nie są dobrym rozwiązaniem przy zagrożeniu suszą. Tradycyjna orka poprawiająca strukturę gleby, najlepiej z pogłębiaczem niszczącym podeszwę płużną zapewnia odpowiednią strukturę gleby. Umożliwia podsiąk wody a rozmieszczenie masy organicznej w głębszym profilu jest dla warunków wodnych bardzo korzystne.
  5. Staranna orka przedzimowa umożliwia gromadzenie śniegu na polu i zatrzymuje wodę pozimową niezbędną dla wykonania uprawek przedsiewnych i wyrównania wschodów roślin.
  6. Zwracamy uwagę na zbilansowane nawożenie mineralne. Rola potasu i mikroelementów wpływa zasadniczo na odporności roślin na warunki suszy. Zwłaszcza wysoka zasobność w potas decyduje o prawidłowej gospodarce wodnej rośliny.
  7. Nawożenie dolistnie to w sytuacji suszy jedyna droga dostarczenia składników roślinie. Przy braku opadów , stosujemy je dodatkowo przy każdym zabiegu ochrony roślin.

Zdaję sobie sprawę, że większość tych zaleceń to tzw. „musztarda po obiedzie”, ale opinie meteorologów są zgodne, że podobne upalne lata i okresy posuszne będą się pojawiały w Polsce częściej. Dlatego warto w przyszłych naszych decyzjach dotyczących wyboru stanowiska i stosowanej agrotechniki wsiąść je pod uwagę

 

Plantacja rosnąca na ŻuławachBuraki tracą turgorZasychają zewnętrzne okółki liściPozostają tylko liście wewnetrzneSchnie cala plantacja

Ten wpis opublikowano w dziale Ogólne, Susza w burakach cukrowych. Dodaj do ulubionych .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *