Nadeszły wyniki dla mątwikowych prób glebowych

2 października 2012

Otrzymaliśmy wyniki dla prób glebowych pobranych do analizy na obecność cyst, jaj i larw mątwika burakowego.

Analizę przeprowadziło laboratorium w IOR w Poznaniu. W 3 próbkach stwierdzono obecność cyst mątwika burakowego (6, 12, 16 szt. na 100 g gleby). Cysty były jednak puste, nie zawierały jaj i larw mątwika i były częściowo zniszczone przez grzyby. Mogły to być pozostałości po uprawie rośliny żywicielskiej, jaką stanowi rzepak.

Wynik analizy nie wskazuje na konieczność zastosowania odmiany tolerancyjnej na mątwika burakowego.

Ten wpis opublikowano w dziale Jesienna uprawa pola i oznaczono tagami , . Dodaj do ulubionych .

2 odpowiedzi do posta Nadeszły wyniki dla mątwikowych prób glebowych

  1. Pawlak komentuje:

    W regionie gdzie mieszkam burak jest często uprawiany (okolice Wrześni). W moim gospodarstwie jest to przeważnie co 3 lata. Jak na razie nie zaważyłem objawów (broda korzeniowa, białe „kropki”) choć podobno nie zawsze one występują. Czy uważa Pan, że powinienem zrobić badania na mątwika? Jeśli tak to czy mógłby Pan podać dane firm pobierających odpłatnie takie próbki?

  2. Wacław Wiśniewski komentuje:

    Witam serdecznie i dziękuję za wpis na naszym blogu. Rejon Wrześni i generalnie Wielkopolska to teren gdzie stosunkowo często występują kłopoty związane z mątwikiem. Sprzyja temu duża koncentracja buraków w zmianowaniu a również uprawa rzepaku w płodozmianie buraczanym. Objawy występują zwykle na polu placowo i czasem trudno jest je zlokalizować. Typowym objawem który może wskazywać na występowanie mątwika jest placowe więdnięcie buraków mimo tego, ze w glebie jest wystarczająca ilość wilgoci. Na tych placach należy wtedy szukać typowych objawów na korzeniach (broda korzeniowa i białawe cysty).
    Najlepszym sposobem oceny stanu pola jest wykonanie analizy gleby na obecność mątwika. Za pomocą laski glebowej lub szpadla należy pobrać glebę do głębokości ok 20 – 25 cm z ok 30 miejsc idąc przez pole regularnie (droga w kształcie litery W) lub po przekątnych pola. Zebrana glebę dobrze wymieszać i wydzielić średnią próbkę ok 0,5 – 0,6 kg. Zapakować świeżą glebę w worek foliowy i dołączyć etykietę. Na etykiecie wpisać dane adresowe, wielkość pola, rodzaj gleby oraz rośliny jakie były uprawiane przez ostatnie cztery lata (jeśli etykieta będzie wewnątrz worka z glebą to napisać wszystko ołówkiem). Próbkę proszę wysłać na adres: KWS Polska ul. Chlebowa 4/8 61-003 Poznań lub przekazać terenowemu doradcy KWS. Wykonamy analizę w naszym laboratorium i prześlemy wyniki wraz z zaleceniami. Dla użytkowników odmian KWS analiza jest bezpłatna.
    Pozdrawiam serdecznie,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *