Buraki czekają już tylko na odbiór. Nowe pole pod buraki w 2016r

Oglądamy dzisiaj usypaną regularnie pryzmę z burakami zebranymi z naszej plantacji. Jest na niej ok. 500 ton dorodnych korzeni. Pan Waldemar jest zadowolony, zwłaszcza że korzystając ze sprzyjających warunków pogodowych udało się na tym polu sprawnie zasiać pszenicę ozimą. Czekamy teraz na odstawę do Cukrowni Malbork co nastąpi na początku grudnia.

Lustrujemy również stan pola przeznaczonego pod buraki w przyszłym roku.

Nasza nowa  plantacja usytuowana będzie obok zabudowań gospodarstwa z dobrym dojazdem do asfaltowej drogi głównej. Powierzchnia całkowita to 3,8 ha na glebie klasy IV a (kompleks pszenny wadliwy). To żyzne pole, lecz wrażliwe na suszę. Z tego względu wszystkie stosowane uprawy i zabiegi powinny to uwzględniać .

Analiza agrochemiczna gleby wykonana w maju zeszłego roku wykazała dobrą zasobność w składniki:

pH: 7,1. P2O5:  52,5 mg (b. wysoka), K2O:  40,4 mg (b. wysoka), MgO: 12,1 mg(wysoka).

Na polu zebrano pszenicę ozimą, potem zastosowano agregat podorywkowy (8-10 cm). Na tak przygotowana powierzchnie zastosowano 400 kg nawozu Suprofos (3-10-25). Nawóz ten zawiera również siarkę i niewielką ilość wapnia.  Na początku września wykonano orkę średnią na głębokość 18-20 cm która pozwoliła na wymieszanie i przykrycie resztek pożniwnych. W tym samym dniu za pomocą aktywnego agregatu uprawowo-siewnego zasiano poplon (groch 200 kg + facelia 8 kg/ha). Agregat uprawowo – siewny Lemken Saphir 7 to nowy nabytek w gospodarstwie, który znacznie podnosi jakość oraz szybkość uprawy i siewu. Nasz plantator jest z jego pracy bardzo zadowolony.

Dziś oceniamy pięknie wyrośnięty poplon który pozostanie na polu do wiosny. Pobieramy próby glebowe. Chcemy kontrolnie oznaczyć zawartość makro i mikroelementów w glebie oraz ocenić stan zagrożenia Mątwikiem burakowym dla naszej przyszłej plantacji.

pole z pryzmąpryzma z burakamiNa polu zasiano pszenice.Poplon z grochu i facelii 2Poplonpoplon  z grochu i facelii

Ten wpis opublikowano w dziale Jesienna uprawa pola, Nawożenie i oznaczono tagami , , , . Dodaj do ulubionych .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *