Siew buraków

Żuławy, najbardziej na północ położone zagłębie buraczane w Polsce. Gleby są tu zwięzłe, żyzne, o wysoko położonym poziomie wód gruntowych. Bardzo rzadko odczuwalne są tutaj susze. Jeśli w Wielkopolsce lub na Kujawach jest susza to tutaj warunki wodne są zwykle zadowalające. Dziś siejemy buraki. Pogoda się ustabilizowała, jest słonecznie a gleba jest w doskonałym stanie do siewu.  Nasz plantator wyznaje słuszną zasadę, że nie należy się zbytnio spieszyć z terminem siewu ale zasiać w ogrzaną, dobrze przygotowana glebę o dobrej strukturze. Dzień wcześniej doprawił pole agregatem uprawowym starając się zrobić to jak najpłycej, tak aby nasiona ułożyć na w miarę zwięzłym, wilgotnym podłożu a przykryć  ciepłą, pulchną i przewiewną warstwą  gleby. To zapewni szybkie i wyrównane wschody.  Pan Waldemar jest bardzo otwarty na nowe technologie i w tym roku postanowił zastosować  dodatkowe nawożenie mikrogranulatem dozowany bezpośrednio w rzędzie sianych buraków. Wypożyczył Aplikator APV PS 120. To nowoczesne urządzenie dysponuje sterownikiem umożliwiającym precyzyjne dawkowanie stałej ilości wysiewanego mikrogranulatu niezależnie od prędkości jazdy. Pomocą w montażu i kalibracji sprzętu służył nam Pan Łukasz Ladra, Doradca Agrotechniczny Agrochem w Puławach. Profesjonalnie i dokładnie zamontował sprzęt i ustawił dawkę mikrogranulatu na 18 kg na 1 ha. Zdecydowaliśmy się na Micro 1 K (kukurydziany) gdyż bardziej odpowiada składem celowi w jakim go stosujemy. Mikrogranulat ma ograniczone w czasie działanie (ok 30 dni) a celem jego zastosowania jest stymulacja buraków we wczesnej fazie kiełkowania i wschodów w celu zapobiegania ewentualnym stresom związanym z chłodami, brakiem wilgoci, zaskorupieniem czy przymrozkami.  Z tego względu wybraliśmy nawóz bogaty w przyswajalny fosfor. Mikrogranulat to nie bezpośredni czynnik plonotwórczy. Jego działanie polega na zabezpieczeniu na naszej plantacji pełnej obsady zdrowych siewek zdolnych do szybkiego i wyrównanego wzrostu. To będzie procentowało w dalszych fazach wegetacji. Pozostawiamy dwa przejazdy siewnikiem bez mikronawozu, może uda się nam zaobserwować różnicę. Siejemy odmianę buraków cukrowych  Panorama KWS. W zeszłym roku plonowała w granicach 90 t korzeni z ha i gospodarz ma do niej pełne zaufanie. W czasie siewu kontrolujemy co pewien czas jakość siewu odsłaniając nasiona w wysianym rzędzie. Siejemy w odstępach ok. 18 cm w rzędzie a głębokość umieszczenia nasion to ok. 3 cm. Jest zgodnie z planem. Nasiona są równomiernie rozmieszczone w rzędzie, a głębokość ich umieszczenia prawidłowa.

Na jutro zapowiada się niewielki deszcz. To by było bardzo korzystne dla szybkich i wyrównanych wschodów.

Uprawione poleSiew burakówaplikator APVNasiona Panoramy KWSAplikator doprowadzenie do redlicRedlica z doprowadzeniem granulatuAplikator sterownikOdstepy i głębokość siewu

 

Ten wpis opublikowano w dziale Dobór odmiany, Lokalizacja na Żuławach, Siew, Wiosenne zabiegi na polu i oznaczono tagami , , . Dodaj do ulubionych .

1 odpowiedź do posta Siew buraków

  1. marcin komentuje:

    Jaki był skład mikrogranulatu ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *