Lustracja stanu plantacji, pierwsze objawy Chwościka buraka.

Odwiedzamy plantacje w pełni wegetacji. Pogoda sprzyja wzrostowi buraków. Jest bardzo ciepło i parno, temperatura powietrza 30 0C. Zbliża się burza i będzie padać. Gleba jest wilgotna po opadach. Buraki zwarły się w jednolity łan, ulistnienie jest obfite i ciemnozielone. Na plantacji widać nieliczne burakochwasty i kilkanaście wystających nad łan roślin komosy białej.  Wzeszła bardzo późno i uciekła nam po zabiegach herbicydowych. Trzeba będzie wyrwać ją ręcznie przy okazji usuwania burakochwastów. Wykopujemy kontrolnie kilka sąsiadujących korzeni . Mają  regularny kształt i głęboki, wyrównany system korzeniowy. Przeciętna waga 1 korzenia to 420g. To połowa oczekiwanego plonu. Odstawę buraków  do cukrowni mamy zaplanowaną w grudniu. Zapewni to długi okres wegetacji  i osiągnięcie dobrej dojrzałość technologicznej przez buraki.   Pozwoli również na wykazanie w pełni swych walorów przez odmianę.

Sprawdzamy  plantację pod kontem zagrożenia chwościkiem buraka. Pogoda niezwykle sprzyja rozwojowi tej choroby. Znajdujemy pierwsze liście z charakterystycznymi plamkami, głównie placowo w kilku miejscach na obrzeżu plantacji. Trochę to zaskakujące, ale należy decydować się wkrótce na zabieg fungicydowy. Wysoka temperatura powyżej 25 0C, wysoka wilgotność powietrza i częste opady to doskonałe warunki do rozprzestrzeniania się chwościka.  Trzeba uważnie kontrolować stan roślin bo opóźnienie zabiegu może już powodować straty, głównie przez rozprzestrzenienie się choroby na całą plantację.

wegetacja w pełnizwarte międzyrzedziawyrównane korzeniecercospora 1cercospora 2

Ten wpis opublikowano w dziale Czas wegetacji, Ochrona przed chwastami, Zwalczanie chorób liści i oznaczono tagami , , . Dodaj do ulubionych .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *