Ruszyła kampania cukrownicza

W całym kraju ruszyła już kampania cukrownicza. W niektórych cukrowniach już w pierwszych dniach września. Zapowiadają się niezłe plony, ale susza w Wielkopolsce i na Kujawach spowodowała, że ogólnie w Polsce spodziewamy się niższych o ok 15 % plonów niż w ostatnich rekordowych dwóch latach. Zawartość cukru jest z kolei bardzo wysoka co zawdzięczamy pięknej słonecznej pogodzie utrzymującej się od prawie dwóch miesięcy. Na naszej plantacji buraki rosną bardzo dobrze. Cały czas liście są zielone i błyszczące co wskazuje na intensywny przyrost korzeni. Po odsłonięciu rzędu widać równomiernie rozmieszczone korzenie o wadze ok 800 – 1000 g każdy. Rokuje to wysokie zbiory, tym bardziej, że odstawę buraków przewidziano na połowę grudnia. Pozwoli to w pełni wykorzystać potencjał plonowania w długim okresie wegetacji. Ochrona przeciw chorobom liści była skuteczna. Udaje się nam jednak znaleźć pojedyncze buraki z objawami wszystkich najważniejszych chorób liści z którymi możemy się spotkać na naszych plantacjach. Dla celów dydaktycznych zamieszczamy zdjęcia Chwościka burakowego -najczęściej występująca w Polsce choroba liści ( nie ma problemów z jej rozpoznaniem). Brunatna plamistość liści (Ramularia) – rzadziej spotykana, najczęściej widać ją w infekcji mieszanej z Chwościkiem buraka. Plamy na liściach są wyraźnie większe, nieregularne, nie posiadają czerwonej obwódki. Na spodniej stronie liścia można w obrębie plam zauważyć przez szkło powiększające białawe punkty zarodników. W przypadku Chwościka plami te maja kolor czarny. Ramularia rozwija się przy nieco niższej temperaturze 17 – 20 oC (Chwościk najlepiej rozwija się w temperaturze 25 – 30 stopni).  Znajdujemy również liście porażone przez Rdzę buraka. To rzadka u nas choroba, pojawiająca się pod koniec września. Występuje głównie na północy (Skandynawia). U nas nie ma większego znaczenia w kontekście powodowanych strat w plonie.

Większość stosowanych u nas fungicydów do zwalczania Chwościka burakowego zwalcza również pozostałe choroby liści. Dotyczy to zwłaszcza preparatów dwuskładnikowych.

?????????? ??????????????????????????????????????????????????

Ten wpis opublikowano w dziale Czas wegetacji, Ogólne, Zwalczanie chorób liści i oznaczono tagami , . Dodaj do ulubionych .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *