Rozliczenie dostawy buraków w cukrowni

Cukrownia Malbork odebrała buraki zmagazynowane na pryzmach na brzegu pola. Od czasu zbioru minęło 44 dni. Na szczęście nie było dużych wahań temperatury i buraki dotrwały do transportu w dobrej kondycji. Cały obszar uprawy buraków p. Waldemara Kowalczyka w którego gospodarstwie prowadzimy nasz blog to 13, 02 ha. Pole demonstracyjne obsiane odmianą Panorama KWS to 3,8 ha.

Rozliczenie plonu przez Cukrownię Malbork:

Całość gospodarstwa 13,02 ha – odstawiono 1144,0 ton korzeni.

Średni plon z 1 ha to 87,86 tony z ha przy zawartości cukru 16,98 %

Plon z odmiany Panorama KWS na polu demonstracyjnym:

342,83 ton z 3,8 ha co daje 90,21 t z ha przy zawartości cukru 17,01%.

W sumie po uwzględnieniu zawartości cukru w gospodarstwie wyprodukowano nadwyżkę plonu buraków w stosunku do umowy kontraktacyjnej w wysokości 167 ton.

To dla nas pełna satysfakcja z podjętych na plantacji działań i zobowiązanie, aby w przyszłym roku, na nowej plantacji prowadzonej w ramach blogu uprawiamyburaki.kws.pl uzyskać jeszcze lepszy wynik.

pole-rozmoklo pryzma

Ten wpis opublikowano w dziale Zbiór buraków i oznaczono tagami . Dodaj do ulubionych .

13 odpowiedzi do posta Rozliczenie dostawy buraków w cukrowni

 1. ansu komentuje:

  Z 5ha umowa 390t Siew 5 kwietnia Liberta w wymieszany mulcz- słoma, rzodkiew oleista, facelia. Kopane Stoll około 20 listopada odbiór 28 grudnia pomimo dzików, łosi, saren i trudnych warunków, kopania, odwozu i odbioru
  KSC Krasnystaw
  Suma wagi netto II wszystkich dostaw buraków:463,22t (92,6t/ha)
  Ilość dostaw:18
  Średnia polaryzacja indywidualna:17,30 % (To po przeliczeniu do 16% ponad 500t/ha)
  Średnie zanieczyszczenie indywidualne:9,19 %

  Szkoda, że Jurek Pietraś już nie będzie sial buraków

  • Waclaw Wisniewski komentuje:

   To piękny wynik !
   Mimo tylu trudnosci. Pamiętam nasze dyskusje o herbicydach i dzikach !
   Gratulacje. To rzeczywiście trzeba się znac na agrotechnice żeby uzyskiwac takie plony.

   Ps. Dlaczego Jurek Pietraś nie będzie już siał buraków ?

 2. ansu komentuje:

  Oczywista omyłka pisarska powinno być: Średnia polaryzacja indywidualna:17,30 % (To po przeliczeniu do 16% ponad 500t czyli ponad 100t/ha)

  Zanim wykopałem to już następne pole jest przygotowywane pod zasiewy w 2017 roku Kusi mnie siew bezpośredni w mulcz i uprawa pasowa. Na jesieni wyglądało to tak:
  http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/gallery/category_90/poplon_30_90_101235.jpg
  http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/gallery/category_90/poplon_30_90_185958.jpg

 3. Karol komentuje:

  Dzień dobry!
  W poprzednich wpisach odnośnie siewu, wspominał Pan o zastosowaniu mikorgranulatu oraz pozostawieniu dwóch przejazdów bez nawożenia mikrogranulatem dla porównania. Dlaczego nie zamieścił Pan żadnych zdjęć pokazujących różnicę? Czy był porównywany plon z obu wariantów siewu? Zawartość cukru? Bardzo proszę o odpowiedź

  Do użytkownika Ansu mam pytanie: w jakich proporcjach wymieszałeś rzodkiew z facelią? Myślałem również o takim poplonie, obawiam się jednak czy facelia nie zagłuszy rzodkwi?

  • Waclaw Wisniewski komentuje:

   Witam serdecznie Panie Karolu !
   Dobre pytanie w sprawie mikrogranulatu ! Umknęło nam to przy omawianiu plonu. Może dlatego, że nie stwierdziliśmy bezpośredniego istotnego wpływu jego zastosowania. Plon korzeni oceniany przy zbiorze na podstawie wskazań kombajnu nie odbiegał od przeciętnej z pola gdzie zastosowano 18 kg Mikro 1 K. Zawartość cukru oceniana polarymetrem przenośnym wykazała wyższą zawartość cukru od kontroli bez granulatu o 0,2% co mieściło się w granicach błędu pomiaru. Specjalnie nas to nie rozczarowało. Wyraźny wpływ na końcowe plonowanie można zauważyć na lżejszych glebach, niezbyt zasobnych lub z wyraźnymi warunkami stresowymi dla wschodów i początkowej wegetacji roślin. Na naszym polu (Żuławy) o wysokiej i średniej zasobności w składniki pokarmowe, wysokiej zawartości substancji organicznej w warstwie ornej nie było to widoczne. Cel zastosowania mikrogranulatu to głównie „polisa ubezpieczeniowa” na złe warunki kiełkowania i wschodów. Przymrozki, susza, lub zbyt wilgotna gleba to warunki w których pokazał by on swoje działanie. Przezwyciężenie stresu, szybkie przejście fazy siewki wrażliwej na patogeny i szybkie zakorzenienie się to to na co liczymy po zastosowaniu takiego nawożenia. W zeszłym roku warunki wschodów i pierwsza faza wegetacji nie stwarzały tego typu zagrożeń. Nie znaczy to, że nie spróbujemy znów takiego sposobu nawożenia.
   Pozdrawiam i zapraszam do dalszej dyskusji i podzielenia się własnymi spostrzeżeniami.

   • Karol komentuje:

    Dzień dobry!
    Bardzo dziękuję za odpowiedź:) póki co moje doświadczenie wymaga bardziej korzystania z Pańskich spostrzeżeń, niż dzielenie się własnymi. Pracujemy obecnie nad planem nawozowym pod tegoroczne buraki, i tu miałbym do Pana pytanie: chcielibyśmy zastosować wczesną wiosną blend nawozowy, który zostanie następnie wymieszany z glebą podczas uprawy przedsiewnej. Po przeliczeniu dawek składników, wychodzą mi następujące wartości:
    N – 15kg/ha
    K2O – 79,5kg
    MgO – 13,5kg
    Na2O – 28,5kg
    SO3 0 27,75kg
    B – 0,15kg
    Do tego planujemy dodać azot przedsiewnie. Pytanie- czy zastosowanie takiej dawki nie będzie toksyczne dla wschodzących siewek buraków? Gleby na jakich będą w tym roku buraki to IIIb-IVb z dosyć dużą mozaiką glebową (gleby od ciężkich gliniastych po lekkie)

    • Waclaw Wisniewski komentuje:

     Panie Karolu,
     Według mego doświadczenia nie powinno być żadnych problemów ze wschodami buraków pod warunkiem dobrego wymieszania nawozu uprawą przedsiewną. Niekorzystny wpływ na wschody poprzez podniesienie ogólnego zasolenia gleby mają tylko potas i azot. Ta niewielka dawka sodu nie będzie miała większego znaczenia. Azot po wschodach proponuję dać nie wcześniej jak w fazie drugiej pary liści właściwych.
     Nie pisze Pan o nawozach które zastosowano jesienią, ale sądzę, że był dany fosfor (przynajmniej 60-70 kg P2O5 na 1 ha) oraz jakaś dawka potasu (przynajmniej 70 – 90 kg K2O na 1 ha). Wtedy nawożenie będzie z pewnością zbilansowane.
     Pozdrawiam.

     • Karol komentuje:

      Jesienią na ściernisko zastosowaliśmy po 200kg soli potasowej oraz superfosfatu. Zasobność gleb potas- niska i średnia, fosfor- średnia i wysoka, magnez- średnia.
      Azot po wschodach- radzi Pan więc nie aplikować już więcej azotu pod korzeń?

     • Karol komentuje:

      Bardzo dziękuję za cenne wskazówki;) czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy

    • Waclaw Wisniewski komentuje:

     To znaczy że zaopatrzenie w fosfor i potas bedzie całkowicie wystarczające.
     Co do azotu. Startowa dawka 15 kg N powinna być wystarczająca. Główne zapotrzebowanie zaczyna sie w fazie 3 pary liści.
     Jest tylko jedno niebezpieczeństwo, że przyjdzie wiosenna susza i druga dawka azotu nie uruchomi sie zbyt szybko.
     W tej sytuacji może rzeczywiście zwiekszyć startową dawke azotu do ok 30-35 kg. Wtedy bedzie to bardziej bezpieczne i odporne na warunki pogodowe.
     Ta dodatkowa ilość azotu nie powinna wpłynąć na wschody.

 4. ansu komentuje:

  Witam
  Rzodkiew 20kg facelia 5kg i to raczej rzodkiew zagłuszyła facelię w ubiegłym sezonie
  W tym sezonie zrobiłem kilka eksperymentów z poplonami i terminem siewu
  Mieszanka od góry: facelia, gorczyca, rzodkiew oleista http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/666539-poplon-facelia-gorczyca-rzodkiew-oleista/
  Inny wyka 50kg + łubin 15kg + słonecznik 10 + facelia 5kg + rzodkiew oleista 4kg + nitragina 0,3kg //ha http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/gallery/category_90/poplon-miesiac-po-siewie_30_90_57695.jpg http://www.agrofoto.pl/forum/uploads/gallery/category_90/poplon_30_90_101235.jpg
  Co do nawożenia wyznaję kontrowersyjną zasadę „nawożę glebę nie rośliny” po żniwach PK według zasobności, przed siewem cały N (0,5t/ha saletrzaku) Tylko na moich glebach składniki nie są wymywane w głąb tak by rośliny nie mogły ich pobrać, lecz występują straty erozyjne, spływanie. Nie istnieje uniwersalna metoda.

  Zasolenie, indeks solny: saletra sodowa – 6,1; saletra wapniowa – 4,4; siarczan amonu – 3,3; saletra amonowa – 3,0; MOCZNIK – 1,6; superfosfat pojedynczy – 0,4; superfosfat potrójny – 0,2; kainit – 8,5; sól potasowa – 2,2; siarczan potasu – 0,9; fosforan amonu – 0,5. Im wyższa wartość wskaźnika, tym taka sama ilość wprowadzonego składnika powoduje wyższe zasolenie. Zasolenie szkodliwe jest w fazie kiełkowania i wschodów. Ilość kilogramów x indeks moim zdaniem powinna wynosić mniej jak 2000 na dobrych glebach??

 5. Wacław Wiśniewski komentuje:

  Witam.
  Jest Pan bardzo cennym dyskutantem na naszym blogu. Wiele ciekawych informacji, zwlaszcza w sprawie stosowania poplonów.
  Index solny to dobra pośrednia metoda określania zagrożenia wschodów przez nadmierne zasolenie. Niestety bardzo to zależy od kategorii gleby i stanu agrotechnicznego. Zasolenie można najbardziej precyzyjnie okreslić na podstawie pobranej próby glebowej. Przed siewami nie ma niestety na to zbyt wiele czasu. Przyjmuje się, że przed wysiewem nasion zasolenie w g/litr gleby nie moż być wyższe niż 1,0 (gleba lekka), 1,5 (średnia) i 2,0 (ciężka).
  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *