Uprawa przedsiewna i siew buraków

Pogoda się ustabilizowała, temperatura gleby wynosi 7- 8 oC. Noce nadal są chłodne a w perspektywie 2 dni zapowiadane są opady. Decydujemy się zasiać buraki. To bardzo wcześnie jak na Żuławy. Wczesny termin ma wiele zalet ale i stwarza zagrożenia. Kluczową sprawa są spodziewane wiosenne przymrozki. Jeśli wypadną w fazie kiełkowania i wschodów mogą być bardzo groźne. Jeśli buraki będą miały przynajmniej dwa liście właściwe są mniej wrażliwe i mogą przetrwać. Wczesny siew to dobre zagospodarowanie wody glebowej. Zapewni szybkie i wyrównane wschody. Późniejsza susza glebowa może opóźnić kiełkowanie i zagrozić powstaniem skorupy glebowej. Wczesny siew to również pewne zagrożenie wystąpienia pośpiechów. Kilka chłodnych dni o temperaturze w pobliżu zera może spowodować jarowizację niektórych roślin i pojawienie się tzw. pośpiechów, czyli roślin z pędami nasiennymi. Wczesny siew, to jednak również dłuższy okres wegetacji i potencjalna możliwość wydania wyższych plonów, co jest szczególnie ważne przy wczesnym zbiorze. W tym roku wyznaczono nam termin dostawy korzeni do cukrowni we wrześniu, więc dla nas to ważny element podjętej decyzji o siewie.

Uprawa przedsiewna

Uprawę  przedsiewną wykonujemy agregatem  wyposażonym kolejno w wał strunowy rozkruszający wstępnie glebę, cztery rzędy sprężystych zębów kultywatora oraz tandem wałków strunowych z dociskiem, które rozkruszają pozostałe bryłki gleby i jednocześnie wgłębnie zagęszczają warstwę uprawną.

Głębokość pracy kultywatora musi być bardzo płytka 3-4 cm, a szybkość robocza agregatu w granicach 10-12 km/h. Zbyt duża szybkość pracy narzędzi może doprowadzić do zbytniego rozpylenia gleby. Ważne, by pozostała w dobrej strukturze gruzełkowatej.

Przygotowane pole musi charakteryzować się pulchną i ciepłą warstwą o głębokości 2-4 cm a pod którą pozostanie ugnieciona, wilgotna gleba, na której będą ułożone nasiona. Zbyt głęboka uprawa, wykonana kilkoma zabiegami już na starcie pozbawia buraki możliwości szybkich i wyrównanych wschodów. W tym samym dniu po wykonaniu uprawy rozpoczynamy siew buraków.

Przygotowanie siewnika

Siewu dokonamy tak jak w zeszłym roku starym wypróbowanym siewnikiem pneumatycznym OMEGA SO79, który jest dokładnie przygotowany do sezonu. Sprawdzono stan redlic (wymienione w zeszłym roku), stan i mocowanie tarczy wysiewających oraz ustawiamy w skrzyni przekładniowej odstępy siewu. W tym roku również ustawiamy je na ok. 18,2 cm w rzędzie. Materiał siewny jest doskonałej jakości i przy polowej zdolności wschodów już w granicach 75-80% zapewnimy sobie optymalną obsadę ok. 100 tys. roślin na ha.  Sprawdzamy poprawne, stabilne zamontowanie sekcji i rozstaw rzędów (45 cm). Ustawiamy głębokość siewu nasion. W tym roku, uwzględniając warunki na polu decydujemy się na głębokość ok 2,5 cm. Gleba jest wilgotna, strukturalna i to zapewni nam szybkie i wyrównane wschody. Zbyt głęboki siew to ryzyko nierównych i późnych wschodów oraz zamulenia czy zaskorupienia przy intensywniejszych opadach, zwłaszcza na tego typu glebach. Ustawiamy poprawnie długość znaczników, aby utrzymać równą rozstawę rzędów przy kolejnych przejazdach siewnika.

Ważne – należy wykonać próbny przejazd ustawionym siewnikiem na utwardzonym podłożu, aby skontrolować równomierność wysiewu nasion i ich prawidłowe odstępy w rzędzie. Prostym, dodatkowym  sposobem kontroli jest również przekręcenie kołem napędzającym sekcje przy siewniku zawieszonym na ciągniku. Pod każdą redlicą powinno się znaleźć tyle samo wysianych nasion.

Siew

Aby precyzyjnie wykonać siew tym typem siewnika prędkość siewu musi być w granicach 5-7 km/h. Zbyt szybki siew zdecydowanie zmniejsza jego precyzję, w tym zwłaszcza równomierność odstępów wysianych nasion. Źle pracują również elementy zagarniające i wałek ugniatający glebę po zasiewie.

Ważne jest również śledzenie czystości kółek kopiujących. Przy zbyt wilgotnej glebie przylepia się do nich gleba, co spłyca głębokość siewu. W skrajnym przypadku wysiane nasiona mogą się przylepiać do kółek ugniatających, co jest już katastrofą. Przy takich objawach należy natychmiast przerwać siew. Idąc za siewnikiem kontrolujemy jakość jego pracy. Siejemy na stanowisku po poplonie z grochu gdzie zdążają się resztki korzeni pszenicy jarej. Nie mamy siewnika z krojami talerzowymi, lecz z klasycznymi redlicami i musimy pilnie obserwować prace redlic i zgarniaczy. Wszystko jest w porządku. Pogoda sprzyja i uda nam się zasiać buraki w ciągu jednego dnia.

Ten wpis opublikowano w dziale Siew, Wiosenna uprawa pola, Wiosenne zabiegi na polu i oznaczono tagami , . Dodaj do ulubionych .

2 odpowiedzi do posta Uprawa przedsiewna i siew buraków

  1. Piotr komentuje:

    Jak buraki zniosły ostatnie przymrozki? Czy wczesny siew okazał się trafną decyzją, czy jednak będą jakieś uszkodzenia buraków? W moim regionie, na Lubelszczyźnie, przymrozki miejscami dochodziły do -6 i już pierwsi plantatorzy którzy zasiali pod koniec marca, zamawiają nasiona do przesiewania…

  2. Waclaw Wisniewski komentuje:

    Witam Panie Piotrze,
    W tym roku wczesny siew trochę zawiódł. Właśnie wstawiłem nowy wpis dotyczące stanu plantacji na Żuławach. Jest trudno, część plantacji na wschodzie Polski zgloszono do przesiania. W tej chwili ma to sens. Myśle, że warto zastosować jakis preparat antystressowy, np Asahi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *