Trudne warunki dla wschodów, przymrozki i wiatr.

Wiosna nas nie rozpieszcza. Nocą przymrozki, w dzień temperatura do 7-9 stopni i silny wiatr. I tak mamy dobrze na Żuławach ! na południu i wschodzie Polski  śnieżyce i 10 cm śniegu na polach ! Dla wczesnych siewów na przełomie marca i kwietnia wschodzące buraki  są dopiero w fazie liścieni.  Są już decyzje niektórych plantatorów o przesiewach. Przeprowadzamy dokładną lustrację naszego pola. Oceniamy, że ok 10 – 15% siewek wymarzło. Niektóre jeszcze zachowały zdrowy stożek wzrostu i może przetrwają, inne definitywnie wyschły. To istotne straty w obsadzie. Na szczęście straty maja wyrównany rozkład na całym polu.  Kilka kolejnych  dni z niską temperaturą poniżej zera to również korzystne warunki do jarowizacji buraków i wystąpienia pośpiechów. Zastosowanie herbicydów w tych warunkach również stanowi zagrożenie dla chorych roślin. Jeśli temperatura szybko osiągnie kilkanaście stopni mogą wystąpić też straty związane ze zgorzelami siewek.  Jak zwykle w takiej sytuacji dobrze rosną chwasty. Głównie widać samosiewy rzepaku i komosę białą. Są w najlepszej fazie do zastosowania herbicydów.  Jeśli wiatr ustąpi i nie będzie zagrożenia przymrozkiem natychmiast wykonujemy zabieg. Postanowiliśmy również zastosować biostymulator przeciw stresowym warunkom wzrostu aby wspomóc uszkodzone rośliny. Wypróbowana skuteczność w ubiegłych latach miał preparat Asahi SL. Dodamy go do pierwszego i drugiego  zabiegu herbicydowego w ilości 0,6 l na ha.

Ten wpis opublikowano w dziale Ochrona przed chwastami, wschody i oznaczono tagami , . Dodaj do ulubionych .

2 odpowiedzi do posta Trudne warunki dla wschodów, przymrozki i wiatr.

 1. Dominik komentuje:

  U Was tam na Żuławach musialo niezle przymrozic u mnie na Kujawach buraki z siewu 3.04 na przymrozki byly juz na wierzchu ale na szczescie po dzisiejszej lustracji pola stwierdzam ze warto bylo zasiac wczesniej bo nie maja uszkodzen, co ciekawe musialo u nas tez troche przymrozic bo widac to po jeczmieniach jednak nie az tak jak u Was. Pozdrawiam

  • Waclaw Wisniewski komentuje:

   Witam Panie Dominiku,
   To się udało z siewem. Wiadomo, ze wczesny siew jesli sie uda to w plonach wynagrodzi. Buraki też szybciej przechodzą niebezpieczną faze wzrostu. Jest problem z herbicydami. Albo w nocy mroz, albo wiatr albo pada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *