Niedługo zwarcie międzyrzędzi buraków !

Pogoda szybko nadrabia stracony czas i wegetacja przebiega bardzo szybko. Jest ciepło, gleba ma dostateczny zapas wilgoci i buraki rosną w oczach. Oznacza to również duże pobieranie składników pokarmowych. Decydujemy się na zastosowanie nawożenia dolistnego wraz z ostatnim zabiegiem herbicydowym na chwasty jednoliścienne. Dokarmianie dolistnie może stanowić jedynie uzupełnienie w niektóre mikroelementy. Dla buraków szczególnie ważny jest bor, mangan, molibden i cynk. Ważne jest również zastosowanie łatwo przyswajalnej formy magnezu. Dodatek azotu działa korzystnie na pobieranie pozostałych składników ułatwiając ich pobieranie z powierzchni liścia. Dokarmiania dolistnego nie należy wykonywać zbyt wcześnie, bo o jego efektywności decyduje powierzchnia liści buraków. Nawozy dolistne które dostana się na glebę nie stanowią istotnego uzupełnienia nawożenia i są praktycznie stracone. Z tego względu dokarmianie łączymy z ostatnim zabiegiem herbicydowym.

Pierwszy zabieg preparatem Agil-S 100 EC na chwasty jednoliścienne w dawce 0,6 l wykonaliśmy 29 maja. Drugi zabieg w tej samej dawce 5.czerwca.

Do drugiego zabiegu dodaliśmy Bormax w dawce 1,5 l/ha, Siarczan magnezu 5 kg/ha, Vitatol N34 w dawce 4l/ha i Vitotal Max – 1l/ha.

Kolejne nawożenie borem planujemy przy zabiegach insektycydowych.

 

Ten wpis opublikowano w dziale Nawożenie, Ochrona przed chwastami i oznaczono tagami , . Dodaj do ulubionych .

2 odpowiedzi do posta Niedługo zwarcie międzyrzędzi buraków !

 1. Marian komentuje:

  Bor + insektycydy ?ponoć bor zwiększa ph wody co skutkuje bardzo słabym działaniem insektycydu??

  • Waclaw Wisniewski komentuje:

   Witam Panie Marianie,

   Przepraszam za zwłokę. Byliśmy na dniu buraka w KSC Polski Cukier w Łęczynie.
   Porusza Pan ważny temat. Obecnie prawie wszystkie mikroelementy sa helatowane związkiem organicznym i nie zachodzi obawa ich dysocjacji w wodzie z wydzieleniem widorotlenków.
   Tylko pojawienie sie takiego anionu może skutkować zasadniczą zmiana pH roztworu. Nie mniej ma Pan rację, generalnie nie należy łączyć nawożenia dolistnego z ochroną insektycydem ale praktyka swoje – koszty !

   Pozdrawiam serdecznie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *