Orka siewna pod żyto na mulcz

Orka siewna pod żyto z przeznaczeniem na mulcz.

Do orki zastosowaliśmy pięcioskibowy pług obracany.  Zastosowanie takiego pługa to bardziej wyrównana i precyzyjna orka, która nie pozostawia bruzd. Mniej jest również przejazdów i ogranicza się koszty paliwa. Nasz plug wyposażony jest w odkładnice ażurowe. Zastosowanie takich odkładnic to sporo zalet. Zaleca się je zwłaszcza na gleby cięższe, gliniaste, ale również czarne ziemie. Odkładnica ażurowa lepiej kruszy glebę, nie pozostawia zbrylonych i błyszczących skib. Stawia zdecydowanie mniejszy opór przy orce, co ogranicza zużycie paliwa. Nie zaleca się odkładnic ażurowych na glebach lekkich, piaszczystych gdyż nie ma tam ryzyka powstawania uciążliwego zbrylenia a istnieje pewna możliwość przesypywania się gleby między skrzydłami odkładnicy.  Rolnicy mawiają, że poza wysoką ceną odkładnice ażurowe nie posiadają wad.  Ciekawi nas Państwa zdanie w tej sprawie.

Pług dodatkowo wyposażyliśmy w doprawiający wał pierścieniowy z sekcją sprężystych zębów zakończonych prostą redlicą. Pozwala to wyrównać i doprawić orkę. Ograniczy nam to straty wilgoci ułatwi późniejszy siew.


Ten wpis opublikowano w dziale Jesienna uprawa pola i oznaczono tagami , . Dodaj do ulubionych .

2 odpowiedzi do posta Orka siewna pod żyto na mulcz

 1. Anonim komentuje:

  Ciekawy pomysł na doradztwo. Jestem pracownikiem firmy doradczej dla rolników w tym również buraki cukrowe. Pewnie będzie można zadawać pytania gdy będziemy mieli kłopot z uprawą. Interesuje mnie odkładnica ażurowa. Czy można gdzieś ją kupić? Pozdrawiam

  • Waclaw Wisniewski komentuje:

   Witam serdecznie i dziękuję za komentarz. Na pytania zawsze chętnie odpowiemy, cenimy sobie bardzo również Państwa opinie.
   O odkładnice ażurowe najlepiej pytać u uznanych producentów sprzętu uprawowego np: LEMKEN, KUHN i wielu innych którzy (również na swych stronach internetowych) prowadzą sprzedaż części do pługów. Można również śledzić portale zajmujące się sprzedażą części takie jak: http://www.agrozakupy.pl, http://www.agrolmet.pl, http://www.roltech.eu i inne.
   Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *