Siew żyta z przeznaczeniem na mulcz

Siew żyta z przeznaczeniem na mulcz

Siewu dokonujemy tuż po wykonanej i doprawionej orce, aby zachować jak najwięcej wilgoci w glebie. Bardzo duże znaczenie ma tutaj termin siewu żyta. Jest opóźniony w stosunku do klasycznej uprawy żyta, gdyż naszym celem jest uzyskanie w okresie rozpoczęcia prac wiosennych 10-15 cm roślin. Wtedy będzie można łatwo wsiać buraki siewnikiem z krojami talerzowymi. Łan nie może być zbyt gęsty i wyrośnięty. Jego zadaniem będzie tylko ochrona wschodzących buraków przed erozją wietrzną. Żyto musi jesienią równo powschodzić i przezimować.

W warunkach częstego braku wilgoci na naszym polu nie zdecydowaliśmy się na siew gorczycy  jako poplonu, bo nasze doświadczenia wskazują na możliwość zbytniego przesuszenia pola.

Do siewu zastosowaliśmy zestaw uprawowo-siewny Amazone. Wyposażony jest on w wał dogniatający glebę dokładnie tam, gdzie będą ułożone nasiona. Pozwala to uzyskać szybkie i wyrównane wschody roślin. Redlice talerzowe siewnika precyzyjnie kierują nasiona w strefę gleby doprawioną przez wał.

Do siewu zastosowaliśmy odmianę żyta hybrydowego Palazzo (KWS Lochow) w ilości ok 65 kg na ha (obniżona nieco norma w stosunku do siewu żyta na ziarno).

Czekamy teraz na wschody…

Ten wpis opublikowano w dziale Jesienna uprawa pola i oznaczono tagami . Dodaj do ulubionych .

3 odpowiedzi do posta Siew żyta z przeznaczeniem na mulcz

 1. Anonim komentuje:

  Obserwuje siew żyta na mulcz pod buraki , a u nas do tego celu stosujemy gorczycę w , którą wysiewamy buraki. Czy to jest dobra metoda ? Jaka jest różnica ?

  • Wacław Wiśniewski komentuje:

   Witam serdecznie na naszym blogu. Dobór rośliny wysiewanej w mulcz to ważny element agrotechniki. Istotne jest to, co chcemy osiągnąć na naszym polu i jak przygotować pod siew. Zwykle wybiera się gorczycę bo ma ona ogromne zalety:
   1. Szybko wschodzi korzystając z niewielkiej ilości wody w glebie.
   2. Ma znaczenie fitosanitarne, przy doborze odpowiedniej odmiany ogranicza również populacje mątwika burakowego.
   3. Daje dużą masę organiczną którą można też przyorać jesienią jako nawóz zielony.
   4. Nasiona są stosunkowo tanie.
   Jedyną wadą, istotną na stanowisku gdzie permanentnie brakuje wody jest to, że wiosną przesusza nieco glebę zmniejszając dostępność wody dla wschodzących buraków.
   W tym konkretnym przypadku zdecydowaliśmy się na żyto ponieważ można je wysiać znacznie później, potrzebujemy na wiosnę zwłaszcza ochrony przed erozją wietrzną i co najważniejsze na tym stanowisku – ograniczamy zużycie wody na wiosnę.
   Jeśli mogę odpowiedzieć jeszcze na inne pytania proszę uprzejmie o kontakt.

 2. Anonim komentuje:

  dziekuje za odpowiedź

  pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *